top of page

Tegoroczna Noc Biologów odbędzie się 13 stycznia. Zapraszam chętnych uczniów, jest tylko 12 miejsc.

GLOBALNE OCIEPLENIE

Nowe wyniki badań sugerują, że globalne ocieplenie może spowodować nie tylko wzrost populacji pająków, ale również sprawić, że będą coraz szybsze.

        Problem rosnącej temperatury na naszej planecie spędza wielu naukowcom sen z powiek. Konsekwencje w postaci powodzi, suszy, podnoszenia poziomu wody w morzach oraz topnienia lodu na biegunach przywodzą na myśl zapowiedź apokaliptycznego końca świata.

Jednak jest coś jeszcze, co może zmienić się wraz ze zmianą klimatu, powodując prawdziwą panikę. Tym koszmarem jest plaga pająków.

        Duńscy naukowcy już kilka lat temu udowodnili, że wzrost temperatury będzie sprzyjał rozmnażaniu pająków, gdyż dłuższe lato oznacza dłuższy okres polowań. Z tego samego powodu będą też osiągały coraz większe rozmiary, co z pewnością nie jest dobrą wiadomością dla osób cierpiących na arachnofobię.

RELIKTY - żywe skamieniałości

W systematyce mianem reliktu ewolucyjnego określa się „niedobitki” różnych form życia, pozostałe po wymarłych grupach systematycznych.

Niedawno w cieśninie Bassa pomiędzy Australią a Tasmanią grupa rybaków wyłowiła wodnego potwora.

Jego dwumetrowe ciało przypomina węgorza, choć tak naprawdę należy do niezwykle rzadkiego, prymitywnego gatunku rekina.

 

 

 

Ryba nie bardzo przypomina innych przedstawicieli swojego gatunku. Jest długa na dwa metry. Na jej podłużnym ciele znajduje się jedna płetwa grzbietowa i sześć par szczelin skrzelowych. W paszczy może pomieścić od 250 do 300 zębów. Naukowcy niewiele wiedzą na temat płaszczaka. Jest to niezwykle rzadko spotykana ryba. Należy do tzw. żywej skamieniałości, czyli gatunku, który nie ma swoich krewnych wśród żyjących obecnie zwierząt.

 

 

 

SZKOLNE  HODOWLE

HODOWLA DREWNOJADA

     Drewnojad (Zophobas morio) − chrząszcz z rodziny czarnuchowatych, pochodzący z Ameryki Środkowej i Południowej.

Owad ten przechodzi przeobrażenie zupełne, w którym występują wszystkie stadia rozwojowe: jajo-larwa-poczwarka-imago. Przed feriami klasy pierwsze oglądały hodowlę drewnojada, gdzie część larw zamieniła się już w poczwarki. Po feriach możemy już obserwować postacie dorosłe, które mają wygląd czarnego chrząszcza.

poczwarki

larwy drewnojada

wszystkie stadia rozwojowe

W naturze owady te są saprofagami, których głównym pokarmem jest spróchniałe drewno i grzyby. Nie pogardzą też martwymi organizmami, które znajdą w swoim środowisku, mchem. Owad ten jest łatwy w hodowli. Nadają się do tego szklane lub plastikowe pojemniki, nie muszą być nakryte, gdyż te chrząszcze nie latają i nie wspinają się na ścianki. Podłoże powinno mieć grubość ok. 10 cm i składać się z wiórek drewna. Głównym źródłem wody dla chrząszczy są owoce − nie można też zapomnieć o podawaniu mięsa; dzięki temu ograniczy się kanibalizm. Chrząszcz najczęściej jest wykorzystywany jako pokarm dla ptaszników, gryzoni, jaszczurek oraz modliszek.

© 2012 by ODAM LVIRAN. No animals were harmed in the making of this site.

bottom of page